czwartek, 10 stycznia 2008

Dwa najważniejsze czynniki w praktyczym rozumieniu angielskiego.

Witam po krótkiej przerwie.

Dzisiaj chciałbym poruszyć jeden z ważniejszych tematów dotyczących nauki angielskiego, mianowicie nauki angielskich słówek. Ale najpierw chciałbym abyś sobie coś uświadomił.

Widzisz w typowej szkole nauka angielskiego polega na uczeniu się gramatyki, do tego trochę słówek a następnie powtarzaniu tego i sprawdzaniu na sprawdzianach i ćwiczeniach. Ta metoda działa różnie, jedni uczę się dzięki temu języka, a inni nie są w stanie zrozumieć nawet kilku prostych zdań po angielsku, jeżeli wcześniej się ich nie uczyli.

Ale nie będę się rozpisywał o tym problemie, ponieważ chodzi mi o coś innego, dużo ważniejszego. Mianowicie jeżeli kiedykolwiek byłeś na trochę dłużej w USA lub innym anglojęzycznym kraju, to na pewno zauważyłeś pewną "zaskakującą" prawidłowość. Kiedy ja pierwszy raz byłem w USA, zadziwiło mnie to, że do swobodnej rozmowy na każdy temat wcale nie jest potrzebna gramatyka, czasy, okresy warunkowe itd.

Aby swobodnie rozmawiać po angielsku, potrzeba dwóch rzeczy.
Znajomości czterech "podstawowych" czasów:
present simple - i jest on najważniejszy
present continous - też jest ważny
past simple - przydatny ale nie niezbędny
future simple - przydatny ale nie niezbędny

Pisząc, „przydatny ale nie niezbędny”, mam na myśli to, że wystarczy się orientować, co to znaczy "was", "will" i znać regularną odmianę czasowników w czasie przeszłym.

To wszystko ale...

Oprócz tych czasów, powinieneś znać również coś znacznie ważniejszego i mającego większy wpływ na praktyczne rozumienie angielskiego. Mówię o angielskich słówkach.

Tak dokładnie. Znajomość słówek, to według mnie najważniejsza cecha, która decyduje czy damy radę się porozumieć po angielsku. Zauważ, że nie mówię tutaj o zdawaniu egzaminów na piątki. Mówię tutaj o praktycznej umiejętności, władania językiem angielskim, rozmawiania i rozumienia po angielsku.

Ale najlepsze jest jeszcze to, że aby dobrze "włada:" angielskim, wcale nie potrzeba znać 5000 różnych słówek, ba nawet nie trzeba znać 1000 angielskich słówek. Wszytko co musisz znać, to łącznie około 700 angielskich słówek, które są najczęściej używane i którymi Anglicy posługują się w 90% swoich rozmów.

Znasz te słówka i możesz swobodnie rozmawiać z innymi ludźmi po angielsku.

Jeśli szukasz spisu 700 najczęściej używanych angielskich słówek oraz szybkiego i prostego sposobu, aby się je trwale nauczyć to polecam Ci tą książkę:

Angielskie słówka

Darmowy fragment możesz ściągnąć stąd (pod zakładką darmowy fragment):
Darmowy fragment


"Książka w rewelacyjny sposób pozwala uczniom zapamiętywać słówka, poprostu `odmieniła` moje życie, to tak jakby ktoś zapisał to co wyczytał w moich myślach, jako nauczycielka angielskiego wiem jak trudno polskim uczniom wytłumaczyć, że to co po angielsku nie musi być podobne do polskiego tłumaczenia a ta genialna książka pokazuje uczniowi ścieżkę do zapamiętania i rozwiązuje ten problem. Oby więcej takich książek !!!"

Magdalena Targosz, nauczyciel angielskiego
Zobacz o jakim poradniku Magda wypowiada się tak entuzjastycznie.

Brak komentarzy: